Status: Standard | Data Sheet: pdf link image   | RoHS Compliance: Rohs Compliant
The Knowles B280LA0S 28.0 GHz Surface Mount Bandpass Filter is one of DLI’s catalog filters designed for the mmWave 5G. This filter utilizes DLI’s low loss temperature stable materials which offer  small size and minimal performance variation over temperature.  The catalog BPF’s are offered in a variety of frequency bands, which offers a drop in solution with highly repeatable performance.Features include Small Size, Fully Shielded Component, Solder Surface Mount Package, Moisture Sensitivity Level: MSL1 and Frequency Stability over Temperature
Part Number:
B280LA0S
Manufacturer:
Knowles — DLI – Dielectric Laboratories
Filtering Technology:
Ceramic Substrate
Center Frequency:
28000 MHz
Bandwidth:
1000 MHz
Insertion Loss TYP:
4 dB
Return Loss Typ:
10 dB
Low Side Rejection:
30 dB
Low Side Rejection:
26100 MHz
High Side Rejection:
30 dB
High Side Rejection:
30000 MHz
Package:
SMT
Length:
13.97 mm
Width:
3.56 mm
Height:
2.11 mm