Status: Standard | Data Sheet: pdf link image   | RoHS Compliance: Rohs Compliant
Patented technology allows 4 to 12 X power handling over conventional 0402 and 0603 size resistors for RF circuits up to 27 GHz. Outrigger resistors come standard in 50 and 100 ohm resistances with available values from 10 to 500 ohms for customer specific applications where increased power dissipation is critical. Optimized for new designs using coplanar waveguide transmission lines, microstrip lines are also usable with proper design techniques.
Part Number:
CRH04091005F
Manufacturer:
Smiths Interconnect, a Molex company - EMC
Resistance:
100 Ohms
Total Power:
1 W
Frequency:
27 GHz