Part number HLM-20PSM Product Type RF Power Limiter from Manufacturer Marki Microwave
Status: Featured | Data Sheet: pdf link image   | RoHS Compliance: Rohs Compliant
The HLM-20PSM is a high-power GaAs Schottky diode signal limiter featuring high IP3 over a broad DC - 20GHz bandwidth. It offers low insertion loss and low return loss from DC through K band and has a typical 1 dB compression point of 14 dBm. Its high power handling makes it ideal for protecting sensitive components and for applications requiring high linearity. It is available as a plastic surface mount or as a connectorized evaluation board.
Part Number:
HLM-20PSM
Manufacturer:
Marki Microwave
Frequency Range Min:
0 MHz
Frequency Range Max:
20000 MHz
Peak Power:
50 W